Leadership & Staff

Learn more about the leadership and staff who contribute to the mission and goals of the Robert Wood Johnson Foundation.

  • Board of Trustees

    Sort by Status

    Emeriti

    • Allan S. Bufferd
    • Robert E. Campbell, chairman emeritus
    • George S. Frazza
    • James R. Gavin III
    • Linda Griego
    • Wendy W. Hagen
    • Edward J. Hartnett
    • Frank J. Hoenemeyer
    • Robert Wood Johnson IV
    • Honorable Thomas H. Kean, chairman emeritus
    • Edward E. Matthews
    • William L. Roper
    • Marla E. Salmon
    • Steven A. Schroeder
    • William R. Walsh Jr.
    • Gail L. Warden
    • Richard B. Worley
  • Staff by Department

    Executive Office

    • Risa Lavizzo-Mourey President and CEO
    • James S. Marks Executive Vice President
    • Robin E. Mockenhaupt Chief of Staff
    • Jill Baker Faulknor Interim Assistant to the President
    • Joan F. McKay Executive Assistant, Executive Office
    • Wilma L. Packard Administrative Coordinator, Executive Office

    Accounting & Finance

    • Peggi Einhorn Chief Financial Officer and Treasurer
    • Janice A. Opalski Director, Program Financial Services
    • Mimi E. Turi Senior Director, Program Financial Management
    • Anu Bangalore Finance Project Manager and Senior Analyst
    • Marianne Brandmaier Administrative Coordinator, Program Financial Management
    • Lola M. Derosier Program Financial Assistant II
    • Conswaila M. Diggs Senior Accountant
    • Arlene S. Dominguez Senior Accountant
    • Marilyn Ernst Senior Program Financial Analyst I
    • Michele Evanchik Manager, Program Financial Management
    • Susan B. Halucka Program Financial Analyst
    • Carol L. Jefferson Executive Assistant
    • Rebecca E. Kamer Program Financial Assistant II
    • Sofia T. Kounelias Senior Program Financial Analyst I
    • Doreen J. Laskow Senior Program Financial Analyst I
    • Tina M. Manfre Investment and Tax Manager
    • James L. Mendez Program Financial Analyst
    • Jan A. Mihalow Program Financial Analyst
    • Maddalena Moreira Program Financial Analyst
    • Carol Owle Accounting Specialist
    • Christine Phares Program Financial Analyst
    • Daniela M. Phayme Program Finance Associate
    • Georgina M. Pitre Accounting Specialist
    • Sharleen Rajput Program Financial Analyst
    • Ashley M. Ranji Senior Accountant
    • Bill N. Roell Controller
    • Megha R. Sanghavi Senior Program Financial Analyst I
    • Liisa E. Sestrich Senior Manager, Program Financial Management
    • Christopher M. Sowa Associate Controller
    • Stephen A. Theisen Senior Program Financial Analyst I

    Communications

    Facilities Management

    • John M. D'Allessio Director, Facilities Management
    • Tom A. Cheney Assistant Manager, Facilities Management
    • Cruzaldo P. Cruz Senior General Mechanic I
    • Thomas R. Ficarro General Mechanic II
    • Brian M. Gorman General Mechanic I
    • Thomas W. Nelson Senior General Mechanic II
    • Peter Staszkiw Senior General Mechanic II

    Foundation Services

    • Kristine Nasto Director, Foundation Services
    • Barbara Ann Andersen Wellness Coordinator
    • Shawn E. Craig Foundation Services Assistant I
    • Mitzi M. Davis Administrative Coordinator, HRA
    • Dan G. Hetherington Foundation Services Assistant I
    • Erin E. Johnson Foundation Services Operations and Meeting Manager
    • Valerie A. Kearns Meeting, Event and Administrative Assistant
    • Farrell M. Kornreich Media Services Manager
    • Anita K. Roberts Foundation Services Assistant I
    • Ellen Chattin Shaw Media Services Specialist

    Human Resources

    • David L. Waldman Vice President, Human Resources and Administration
    • Pat A. McFadzean Managing Senior Human Resources Officer
    • Eboni L. Aarons Administrative Coordinator, HRA
    • Shannan I. Gonzalez Human Resources Officer
    • Angela C. Green HR Technical Specialist
    • Shannon M. Laszlo HRA Associate
    • Amy T. Malik Human Resources Officer
    • Rachel E. Roth Human Resources Officer
    • Michael P. Shannon HRIS Administrator

    Information Technology

    • Stephen J. Downs Chief Technology and Strategy Officer
    • John M. Bednar Applications Solutions Architect I
    • David Binder Director, IT Infrastructure and Operations
    • Joseph P. Calabrese Director, Applications Technology & Data Architecture
    • Ellen Coyote Unit Coordinator, IT
    • Amy Dai Senior Software Engineer II
    • Don D. DeBias IT Manager, Customer Support II
    • Gail M. Goldfinger Customer Support/Training Technician
    • Dan J. Gross Senior Infrastructure Engineer
    • Carole Christine Harris Executive Assistant
    • Debra A. Heyn Senior Software Analyst
    • Kris Krawiec Director, Software Architecture and Development
    • Kim M. Lavan Senior Software Analyst II
    • Kris McDaid Assistant Vice President, Information Technology
    • Christopher R. Moore Infrastructure Engineer
    • Jerry A. Pizza IT Manager, Infrastructure II
    • Radha M. Reddy Senior Software Engineer II
    • Christopher T. Seickel Applications Solutions Architect I
    • David P. Spies Customer Support Analyst
    • Sury Suryanarayanan IT Manager, Applications II
    • Thomas Varouhakis Senior Infrastructure Engineer
    • Desmond L. Wattley Infrastructure Technician
    • Robert L. Woodhead Software Engineer
    • Syndia Wu Software Engineer

    Investment Office

    • Brian S. O'Neil Chief Investment Officer
    • Cookie Anne Acot Administrative Coordinator, Investment Operations
    • Michael E. Aswad Managing Director, Private Investments
    • Vanita Gaonkar Investment Officer
    • Karen J. Candelori Director, Investment Operations
    • Freddy Cheng Executive Assistant, Investment Office
    • Alex C. Douglas Senior Investment Analyst
    • Qi Feng Lau Senior Investment Officer
    • Zarah Lee P. Opitz Investment Operations Manager
    • Spencer Polaske Investment Analyst I
    • Linda M. Seveneant Administrative Coordinator, Investments
    • Joshua B. Stern Director, Private Investments
    • Warren M. Stock Director, Public Investments
    • Yelin L. Wen Investment Analyst I
    • Howard Yu Investment Analyst I
    • Alexandra Yudkoff Investment Analyst I

    Law Department

    National Program Services

    • Dee A. Colello Deputy Director, Operations
    • Tim Crowley National Program Services Associate
    • Debbie A. Malloy National Program Services Coordinator
    • Marianne M. Meyer National Program Services Associate
    • Carole J. Salinger National Program Services Associate
    • Robyn B. Tyminski Customer Support Analyst

    Office of Proposal Management

    • Lydia A. Ryba Senior OPM Manager
    • Patti H. Higgins Program Assistant
    • Joseph P. Miliano Program Assistant
    • Katherine A. Pellegrino Administrative Assistant
    • Carol J. Tierney Administrative Assistant

    Policy

    Program Records Management Center

    • Thomas J. Andruszewski Program Records Manager
    • Nicole Bianco Program Records Assistant

    Program Service Center

    • Tom J. Rauen Director, Program Service Center
    • Melanie S. Adams Program Team Coordinator
    • Tonya D. Aldrich Program Associate
    • Michelle Arroyo Program Administrative Assistant
    • Jill Baker Faulknor Interim Assistant to the President
    • Jill A. Cunningham Program Administrative Assistant
    • Elise S. DeMeo Program Coordinator
    • Nicole D. Ferris Executive Assistant
    • Cathy Goldsmith Program Team Coordinator
    • Julie M. Harris Program Team Coordinator
    • Kim L. Haston Program Administrative Assistant
    • Tina Hlavaty Program Administrative Assistant
    • Sharon Kakas-Cosma Program Administrative Assistant
    • Erica Kelly Program Administrative Assistant
    • Cynthia L. Kiely Senior Manager, Program Service Center
    • Susan P. Leisentritt Program Administrative Assistant
    • Rose Littman Program Administrative Assistant
    • Linda Lee Manning Program Team Coordinator
    • Helen J. Mathew Program Team Coordinator
    • Holly Peck Program Administrative Assistant
    • Kristal V. Pilot Program Administrative Assistant
    • Karen P. Reuter Executive Assistant
    • Donna M. Russo Program Administrative Assistant
    • Mayra C. Saenz Program Administrative Assistant
    • Colleen R. Salvas Program Administrative Assistant
    • Kelly M. Schulthies Program Team Coordinator
    • Toni D. Scratchard Senior Administrative Coordinator
    • Tejal Shah Program Team Coordinator
    • Alyson C. Silk Program Administrative Assistant
    • Paula C. Silva Program Administrative Assistant
    • Betty A. Simmons Program Administrative Assistant
    • Dawn M. Southwick Program Administrative Assistant
    • Marybeth Tamayo Program Administrative Assistant
    • Stephanie L Welsh Program Administrative Assistant

    Program Staff

    Research-Evaluation-Learning

    Staff Development

    • Cheri Indelicato Staff Development Coordinator
    • Jennifer Woods Staff Training and Development Officer